ÁLTALÁNOS

HIDROGRÁFIA

TÉRKÉPEK

GEOMORFOLÓGIA

FOTÓK

TÁBLÁZATOK

Hidrográfia

 

1. A SAJÓ-VÖLGY ÉGHAJLATA

A vízgyűjtő a másodkori jura időszaktól napjainkig tartó Alpida-orogenezis Eurázsiai hegységrendszerének sávjában, három légköri irányító központú mérsékeltövi éghajlat alatt (W. Köppen rendszere szerint Ofbx típusú, Glenn T. Trewartha-féle éghajlat osztályozása szerint: D 8/a) terül el, az országos átlagnál viszonylag ritkább (< 0,3 km/km2) vízfolyáshálózattal. Jellemző, hogy a vízfolyások völgyeinek futása váltakozva illik bele az ÉNy-DK-i és az ÉK-DNy-i irányú törészónákba. Mai alakjukat a folyásirányt meghatározó tektonikai adottságon túl - a földtörténeti negyedidőszak (jégkorszak) éghajlati változásaira visszavezethető ciklusos fejlődésük során nyerték el. A vízgyűjtő éghajlati vonatkozásban jellegzetes átmeneti terület az Alföld és az Északi Középhegység között. Az éghajlati elemek változása itt kis területen belül is jelentős, a terület a meleg, száraz, mérsékelten forrónyarú körzethez tartozik.
Az uralkodó szélirány ÉK-i. Érdekes jelenség a főn, mely télen, vagy koratavasszal É-i légáramlással járó időjárási helyzetekben alakulhat ki a Mátra és a Bükk vonulata mögött.
A vízgyűjtő a Kakas J. féle nedvességellátottsági index szerint: nedves, mérsékelten nedves és mérsékelten száraz éghajlati körzetekben - az ÉNy-ról DDK felé csökkenő reliefenergiájú felszínnek megfelelően - helyezkedik el. A két állam - Csehszlovákia és Magyarország - területére kiterjedő vízgyűjtő ma a tartós hóhatár alatt terül el. A léghőmérséklet sokévi átlaga a vízgyűjtőn +9,0 C°.
A havi és évi léghőmérsékleti átlagokat az 1901-1950 évek alapján néhány állomásra a 3. táblázat tartalmazza.

A bükkszentkereszti átlagok általában 2 C° körüli értékkel alacsonyabbak, mint a Sajó-völgyi adatok. A beszivárgást téli évszakonként meggátló fagy határa, a kitettségtől függően, a felszíntől 0,8-1,3 m mélységig terjedhet. A jégképződés vonatkozásában a december-február közötti időszak a mértékadó.
A csapadék maximuma eléri az évi 1000 mm-t. A csapadék sokévi átlaga 680 mm-re tehető, amelynek 60 %-a
a május-október hónapokra jut. A csapadék maximuma júniusban, minimuma január-februárban van.
A vízgyűjtő magyarországi részének csapadékviszonyait, a havi és évi sokéves csapadékátlagokat a 4. táblázat foglalja össze.

A táblázatban közölt adatok szerint az éves csapadékátlag legnagyobb Miskolc-Lillafüreden (729 mm) és legkisebb Hernádnémetin (530 mm). A terület éves átlagos csapadéka - néhány magasabban fekvő állomás kivételével eléggé kiegyenlített. A 25 állomás közül 19 állomás adatai ± 10 %-nál kisebb értékkel térnek el a 603 mm-es átlagtól. A havi átlagos csapadékösszegek is hasonló, viszonylag kiegyenlített képet mutatnak.
A csapadékmérő állomások adataiból a VITUKI egy korábbi kiadványában területi átlagokat számított és adott közre. Ezek közül a legfontosabb részvízgyűjtők havi átlagos csapadékát az 1901-1940 évek adataiból az 5. táblázat tartalmazza.

A táblázat a szelvényekhez tartozó teljes vízgyűjtő átlagértékeit adja, így ezek a magyarországi átlagoknál szükségszerűen magasabbak. A Sajó bánrévei szelvényére számított éves átlag jól mutatja, hogy a felső vízgyűjtő csapadékátlaga mintegy 150 mm-rel magasabb, mint a magyar területé. A Bódva, Hernád és Sajó vízrendszerének csapadékviszonyai éves átlagban alig mutatnak eltérést.
A hóviszonyok vonatkozásában elég kevés adat áll rendelkezésre. Néhány állomásra a havas napok átlagos számát a 6. táblázat, a hótakaró átlagos vastagságát a 7. táblázat mutatja.
A hó mintegy 70 %-a december-február hónapokban esik le, viszonylag egyenletes havi eloszlásban. A magasabban fekvő állomásokon átlagosan néggyel több havas nap van évente, mint a völgyekben.
A hótakaró átlagos vastagsága január-februárban a legnagyobb, a magasabb helyeken sem haladja meg a 10 cm-t, a völgyekben pedig jelentéktelen.
A hótakaró átlagos vastagsága K felé haladva - a kevesebb csapadék miatt - erőteljesen csökken, vastagabb hóréteg kialakulására csak az É-i, ÉNy-i területeken lehet számítani.

 

2. A SAJÓ VÍZJÁRÁSA

A folyók vízjárását, a lefolyás alakulását az éghajlati elemeken kívül számos tényező bonyolult kölcsönhatása szabályozza (domborzat, talaj- és kőzetminőség, művelési ágak stb.). A lefolyási viszonyokat meghatározó természeti-éghajlati tényezők a kontinentális hatás miatt a Sajó-völgyében viszonylag kedvezőtlenek. Az évi átlagos lefolyás a Sajó forrásvidéktől a torkolatig 320 mm/év értékről 32 mm/év értékre csökken, Bánrévénél 210, Felsőzsolcánál 155 mm/év.
A vízgyűjtőterület lefolyási tényezőjének értéke az országos átlagnál kisebb, a torkolat felé haladva 0,3-ről 0,05-re csökken (Felsőzsolcánál 0,21).
A Sajó magyarországi szakaszának vízjárása a vízmércék vízállásadatsoraival jellemezhető.  Az állami vízmércék adatait a 8. táblázat foglalja össze.

A három hosszú idősorú mérce mellett a többi öt mérce 1949-50-ben kezdett észlelni, így a vízmércék legkisebb és legnagyobb jégmentes vízállásai .is különböző időpontokban jelentkeztek. A jeges maximumokat - Felsőzsolca ki
vételével - 1963-ban észlelték. Az egyes mércéken 1950 után is más és más években észlelték a jellemző vízállásokat, ami arra mutat, hogy a kis- és nagyvizek levonulási viszonyai a hossz mentén erősen változnak. A vízjáték 284-496 cm között változik. Alakulásában a morfológiai viszonyok, töltésezetlen árterek mellett jelentős szerepet játszanak a különböző áteresztőképességű hidak is.
A vízjárás éven belüli változékonyságának jellemzéséhez a három hosszúideje észlelő vízmérce 1921-1970. évek közötti havi középvízál
sai és azok szélső értékei adhatnak segítséget. Az 50 éves átlagokból szerkesztett menetgörbéket az 5. ábra mutatja a havi átlagos csapadékok változásával együtt.

Megállapítható, hogy a Sajó vízjárásánál a maximumok március-április körül, a minimumok szeptemberoktóberben alakulnak ki és a maximumokat a tavaszi hóolvadással együttjáró csapadékok okozzák. A június-júliusi csapadékmaximumok általában nem esnek össze a legnagyobb vízállásokkal.
A vízállások tartósságát a három fő mércére az 1911-1960 évek átlagában a 6. ábra mutatja.

A Sajó vízhozamviszonyainak jellemzéséhez a fontosabb vízhozamnyilvántartó szelvények vízállás-vízhozam kapcsolatai a 7. ábrán láthatók.

A felsőzsolcai szelvény március-november havi sokéves vízhozamtartósságait a 9. táblázat mutatja.

 A jeges hónapok vízhozamtartósságai a meghatározás ismert bizonytalanságai miatt nem kerültek közlésre.
Árvízvédelmi szempontból igen jelentős a különböző valószínűséggel várható évi legnagyobb jégmentes vízállások és vízhozamok ismerete. A bórarévei és felsőzsolcai szelvényre vonatkozó számítások eredményeit a 10. táblázat tartalmazza. A táblázatban közölt valószínűségek a hozzájuk tartozó, vagy annál nagyobb vízállások (vízhozamok) előfordulásának valószínűségét jelentik.

 

3. A SAJÓ JÉGJÁRÁSA

A Sajó jégjelenségeire vonatkozó bővebb ismereteink a múlt század végére nyúlnak vissza, amióta jégészleléseket végeznek az egyes szelvényekben. Az észlelések során megkülönböztetnek parti, zajló jeget, a folyó beállását, a beállt folyó megindulását követő zajlást, valamint a jég megszűnését.
Újabban rendszeres vízhőfok észlelések, is vannak, a léghőmérsékleteket pedig a területen levő meteorológiai állomásokon mérik.
A Sajó jégjárásáról tulajdonképpen egyetlen összefüggő feldolgozás, tanulmány sem készült. A VITUKI “Magyarország Hidrológiai
Atlasza III. 3. Folyóink jégviszonyai" c. kiadványa sem ad átfogó feldolgozást, csupán a jégmegjelenés, a beállás, a jégmegindulás és jégmegszűnés legkorábbi, átlagos, illetve legkésőbbi időpontjait adja meg és közli az eddig észlelt legnagyobb jégvastagságokat. A vizsgált időszakban a jégvastagság Bánrévénél elérte az 50 cm-t, Felsőzsolcánál pedig 42 cm volt.
A Vízrajzi Évkönyvek alapján megállapítható ugyan, hogy mely években voltak jeges árvizek és milyen tetőző szintekkel, hogyan vonultak le, ne
m adnak azonban felvilágosítást a jeges árvizek kialakulásának körülményeire, lefolyására.
A Sajó jégviszonyainak számszerű jellemzéséhez a vízmércék jégadatait dolgozták fel. Tekintettel arra, hogy öt állomás 1950 körül kezdett észlelni, a részletes statisztikai feldolgozás csak három törzsállomásra terjed ki. Az alkalmazott feldolgozási módszer részletes ismertetése az érdeklődők számára az irodalomban rendelkezésére áll.
A következő jelenségek adatai kerültek feldolgozásra: a parti jég megjelenése (parti jeget általában csak az 1950-es évektől különböztetnek meg és jelentenek), az első zajlás kezdete, az első jégmegállás, az utolsó jégmegindulás, a jégmegszűnés, valamint a jeges, illetve álló jeges időszak hossza. A jégjelenségek gyakoriságát az 1900-1971, 1950-1971 és 1960-1971 közötti időszakra a II. táblázat mutatja.

A táblázatokból kitűnik, hogy 1950-től a Kazincbarcika, Sajószentpéter és Miskolc környéki szennyvíz és melegvíz bevezetések hatására Sajószentpéter-Felsőzsolca között (söt még Ládpetrinél is) a jégjelenségek gyakorisága kisebb, mint a felső szakaszon illetve Ónodnál. Ez a hatás még a felsőzsolcai 70 éves gyakoriságokat is észrevehetően csökkenti.
A három törzsállomásra vonatkozóan a jégjelenségek különböző valószínűséggel
várható értékeit a 12. táblázat mutatja.

Az egyes dátumok, például a zajlás kezdete esetében a Felsőzsolcánál szereplő XII. 3. azt jelenti, hogy 20 %-os valószínűséggel lehet számítani arra, hogy a zajlás eddig a napig megkezdődik. Az értékek arra az esetre vonatkoznak, amikor egy adott évben ténylegesen jelentkezik jég.
Ha valamely időszak átlagára kell tájékoztató adatokat kapni (tehát nemcsak olyan évekre, amikor ténylegesen van jég), a táblázatok értékeit meg kell szorozni a jelenség gyakoriságával. Így a fenti példa esetében például 0,2X0,18 (11. táblázat) = 0,036; vagyis kereken 4 % a valószínűsége annak, hogy a jelenlegi viszonyok között Felsőzsolcánál a zajlás XII. 3-ig általában (bármely évben) megkezdődjön.
A jégjelenségek középidejét a három törzsállomásra a 13. táblázat mutatja.

A jeges, illetve az állójeges napok időtartamának valószínűségeit a 14. táblázat tartalmazza (az első zajlástól a jég megszűnéséig, illetve az első beállástól az utolsó megindulásig).

 

4. A SAJÓ HORDALÉKJÁRÁSA

A Sajó hordalékviszonyainak alakulásáról kevés információ áll rendelkezésre. Történtek és történnek kísérletek a vízgyűjtőterületen keletkező hordalék meghatározására, rendszeresen mérik a lebegtetve szállított hordalék mennyiségét és foglalkoznak a görgetett hordalék, a mederátrendeződés során keletkező hordalék meghatározásával is.

Bogárdi vizsgálta részletesebben a Sajó hordalékviszonyait a miskolci és kazincbarcikai szelvényre rendelkezésre álló mérési anyag alapján. Adatai szerint az 1931-40 közötti évtized közepes hordaléktöménysége Kazincbarcikánál 1,06, Miskolcnál 0,31 kg/m3. A lebegtetett hordalékhozam 110, illetve 46 kg/s a vizsgált szelvényekben, ami 1.927.000, illetve 828.000 m3/év hordalékszállításnak felel meg. Az átlagos görgetett hordalékhozam Kazincbarcikánál 0,1, Miskolcnál 0,017 kg/s, vagyis évi átlagban 1.600 illetve 290 m3 görgetett hordalék vonult át a vizsgált szelvényeken.

A lebegtetett hordalék átlagos szemátmérője Bánrévénél 0,05 mm, ami Felsőzsolcáig 0,04 mm-re csökken.

Az utóbbi években végzett lebegtetett hordalékmérések alapján szerkesztett vízhozam-hordalékhozam kapcsolatokat a bánrévei és felsőzsolcai szelvényekre a 8. ábra mutatja.

A mederanyag hossz-menti változását - a VO szelvények d9 átlagos szemcseátmérőinek ötös mozgóátlagolása alapján - a 9. ábra mutatja.

Az ábra szerint a mederanyag a 0-70 fkm között fokozatosan durvul, majd a 85 fkm-ig lényegesen finomodik és az országhatárig azonos határok között ingadozik.

 

5. A SAJÓ VÍZMINŐSÉGE

A Sajó már az országhatárnál erősen szennyezett. Jelentős szerveranyag terhelését bizonyítja nagy oxigénfogyasztása, biokémiai oxigénigénye, valamint kis oldott oxigén tartalma és ennek megfelelően alacsony oxigén telítettségi százaléka. A szennyezettség az országhatáron belül tovább növekszik és meghaladja a folyó öntisztító képességét (15. táblázat).

A Sajó magyarországi szakasza szervesanyag szempontjából erősen szennyezettnek minősül. A fehérjék és egyéb szerveranyagok bomlásából származó ammóniumtartalom is nagy, aminek további oxidációja a túlterhelés, gátolt mikrobiológiai tevékenység és rossz oxigénellátottság miatt csak kismértékű. Ez a jellemzés a Sajó teljes magyarországi szakaszára érvényes.

 

6. A SAJÓBAN ÉLŐ HALAK NEHÉZFÉM-TERHELTSÉGÉNEK VIZSGÁLATA

Hoitsy György
Pisztrángtelep, Lillafüred
Nagy Dezső
Ökológiai Intézet, Miskolc

Bevezetés

A Sajón folytatott több éves munka alapján megállapítható, hogy a folyón egy tisztulási folyamat indult be. Ez részben néhány gyár bezárásának, termelés csökkenésének, tisztítórendszer építésének köszönhető.
A legnagyobb változás a szerves eredetű szennyezés esetében történt, amely tendenciáját tekintve csökkenő. A Borsodi Vegyi Kombinát /BORSODCHEM/ és az Északmagyarországi Vegyiművek magas nehézfémtartalmú szennyvize okoz időnként gondot, valamint a folyó iszapjába kiülepedett szennyeződés.
A tisztulás következtében a folyó halfaunája gazdagodott, egyre közkedveltebb horgászterületté vált. Nagyon sokan fognak halat a folyóból, amit elfogyasztanak, vagy értékesítenek.

Célkitűzés


Vizsgálataink során arra kerestünk választ, hogy milyen mértékben terheltek a folyóban élő halak nehézfémekkel. Továbbá vizsgáltuk, hogy ez milyen kihatással van a halak növekedésére és egészségi állapotára.

Anyag és módszer


A halászást 0,8 cm-es lyukbőségű húzóhálóval és elektromos halászgéppel végeztük. A mintavételi pontok kijelölésénél a folyószakaszokat legjobban reprezentáló /meder alakulás, aljzat, növényzet, szennyezési pontok/ 100 m-es szakaszokat vizsgáltunk.
A nehézfémvizsgálathoz a kifogott halakból azonnal mintát vettünk. Két szövettípust különítettünk el: izomszövetet, amelyet a nagy hátizomból vettünk, és a májat. Azoknál a példányoknál, ahol a máj tömege nem volt elegendő az analízishez, ott három közel azonos méretű egyed kipreparált máját egyesítettük, és egy mintát képeztünk belőle.
A minták kipreparálását műanyag eszközökkel végeztük. A mintákat polietilén fóliában légmentesen leforras
ztva, fagyasztószekrényben, -20 ° C-on tároltuk.
A minták roncsolása és a fémanalízis a Debreceni Agrártudományi Egyetem Műszerközpontjában történt. A feltáráshoz, fémanalízishez ajánlott nagytisztaságú vegyszereket és desztillált vizet használtunk fel.
A minták nehézfém tartalmának meghatározása. A mérés LABTAM 0440M ICP spektrométeren történt. A polikromátor Paschen Runge elrendezésű, 1 m fókusztávolságú, egyszerre 26 elem mérését teszi lehetővé. A méréshez Gilson 222 mintaváltót, Miniplus 2 perisztal
tikus pumpát és stop-flow GMK porlasztót használtunk. A vizsgálat a Cd, As, Hg, Co, Cu, Ni, Pb, Zn elemekre terjedt ki. A Hg és As méréséhez hidridizáló feltétet használtunk.

Eredmények és értékelésük


Megállapítottuk, hogy a Sajó halfaunájának összetétele az erősen szennyezett részeken néhány fajra korlátozódik, szegényes.
A kifogott halak között sok volt a beteg, fekélyes, sérült, parazitákkal fertőződött egyed. A folyóvíz szennyezettségének következtében gyengül a halak ellenállóképessége a kórokozókkal szemben, fogékonnyá válnak a különböző fertőzésekre.
A vizsgált halak között nagy számú uszony, gerinc torzult halat találtunk, amely a kadmium és higany szennyezés következménye.

Tapasztalatok

A vizsgálatok során a 6 leggyakrabban előforduló halfaj szöveteinek nehézfémtartalmát vizsgáltuk. Ezek:

- Fejes domolykó (Leusciscus cephalus)
- Sügér (Perca fluviatilis)
- Fenékjáró küllő (Gobio gobio)
- Bodorka (Rutilus rutilus)
- Csuka (Esox lucius)
- Ezüst kárász (Carassius auratus gibelio)
Összesen 143 db szövetminta (izomszövet és máj) került feldolgozásra. Az elvégzett vizsgálatok eredményei szerint a vizsgált minták nehézfémekkel erősen terheltek, legtöbb mintában valamely nehézfém-koncentrációja meghaladta az egészségügyi határértéket.(8/1985. EüM. rendelet)
A máj nehézfémtartalma általában jelentősen magasabbnak bizonyult, mint az izomzaté. Ez természetes jelenség, hiszen a máj a fémanyagcsere és a detoxikáció egyik fontos szerve, ahol eleve magasabb koncentrációban vannak jelen a fémek.
A toxikus fémek májban mért magas koncentrációja azonban fémexpoziciót, vagy anyagcsere-zavarokat jelez. Az akkumuláló képesség halfajonként is változik. Az izomszövetekben tapasztalt határértéket meghaladó nehézfém-koncentráció nagy valószínűséggel jelentős fémexpoziciót jelez. Egészségügyi szempontból is aggodalomra ad okot, mivel elsősorban ez a szerv kerül emberi fogyasztásra.
A minták halfajonként és területekre vonatkoztatott átlagértékeinek értékelése alapján 1. táblázat) az alábbiakat tapasztaltuk:

Kadmium

Az izomszövet kadmiumtartalma a vizsgált területeken általában ugyan nem haladta meg az egészségügyi határértéket (0,3 mg/kg), azonban azt megközelítette, annak fele, kétharmada körül mozgott. Kazincbarcikánál, Felsőzsolcánál és Sajóecsegnél tapasztaltunk határértéket meghaladó koncentrációkat.
A máj kadmiumtartalma legtöbb területen jelentősen meghaladta a határértéket, esetenként 5-10-szeres mértékben is, (Kazincbarcika, Sajóecseg, Sajókeresztúr). A legmagasabb kadmium-kombinációt a fejes domolykók, a bodorkák és a sügérek májában tapasztaltuk.
A szövetek magas kadmiumtartalma mindenképpen jelzi az expozíció jelenlétét.

Higany

A vizsgált halfajok izomszöveteinek higanytartalma a legtöbb esetben meghaladta az egészségügyi határértéket (0,3 mg/kg). A legmagasabb értékeket Kazincbarcika környékén tapasztaltuk.
A májszövetben legtöbb esetben alacsonyabb higanykoncentrációkat regisztráltunk, mint az izomban. Ez arra utal, hogy a higany kevésbé hajlamos a májban történő akkumulációra, mint a többi nehézfémek.
A szövetek határértéket meghaladó higanytartalma egészségügyi kockázatot jelent és aggodalomra ad okot.

Ólom

Az izomszövet ólomtartalma a csuka kivételével szinte minden vizsgált folyószakaszon meghaladta az egészségügyi határértéket (2 mg/kg). A legmagasabb (4-7 szeres) értékek Kazincbarcika, Sajópüspöki és Sajókeresztúr közelében adódtak.
A májszövetben jóval nagyobb mértékben koncentrálódik az ólom, előfordultak a határértéket 10-20-szorosan meghaladó értékek is.

Cink

Az édesvízi halak szöveteinek megengedhető cinktartalmára nincs egészségügyi határérték. Az értékelés során a friss sertéshús határértékét alkalmaztuk (70 mg/kg). A vizsgált területeken az esetek felében a halak húsában ettől kis mértékben magasabb koncentrációt tapasztaltunk. Néhány esetben fordult elő a határértéket 2-3-szorosan meghaladó cinkkoncentráció.
A máj esetében szinte minden területen a határértéket kismértékben meghaladta (ált. 50-100 %)a cinkkoncentrációja.
Mivel a cink nem tartozik a kiemelten toxikus fémek közé (ezért nincs rá határérték sem) az eredmények komoly aggodalomra nem adnak okot, de jelzésértékűek.

Következtetések

A vizsgálat eredményei alapján egyértelműnek tűnik, hogy a Sajó nehézfém-szennyezettsége tükröződik a halfauna nehézfémstátuszában is. Mivel jelenleg a folyóba a korábbi időszakhoz képest jóval kisebb mennyiségű nehézfémszennyezés jut, az expozíció fő forrása minden bizonnyal az üledék, amely még őrzi az elmúlt évtizedek szennyeződéseit.
A Sajó vizének tisztulásával párhuzamosan tapasztalható a halfauna gazdagodása, ami mind a fajszám, mind az egyedszám növekedésében megnyilvánul. A víz tisztulásával azonban nem mozog szinkronban az üledék megtisztulása, amely a folyóvízi táplálékláncolatok egyik alapeleme. Az élővilág aktivitásának növekedésével meggyorsul az üledék nehézfémtartalmának feltáródása és mobilizálódása. A fémek az élő rendszerekbe bekerülve koncentrálódnak, ami jelentős veszélyt jelent a táplálékpiramis csúcsán elhelyezkedő élőlényekre és a fő predátorra, az emberre.
A szociális problémák miatt egyre többen halásszák és fogyasztják a Sajó halait. Ebben a vetületben jelentős egészségügyi kockázatot jelent a kifogott halak határértéket meghaladó nehézfémtartalma.
A vizsgálat eredményei alapján mindenképpen szükséges a felmérés folytatása, nagyobb halegyedek széleskörű vizsgálatával.

IRODALOMJEGYZÉK

ÉKOVIZIG 1989. Az északmagyarországi régió környezeti állapotának érékelése.
Miskolc.

Fekete E., Szabó S. A., Tóth A., 1991. A vízszennyezés ökológiája.
Budapest, ProNatura

Frederic Vester, 1982. Az életben maradás programja
Budapest, Gondolat

Nagy D., Hoitsy Gy., Losonci Cs., Szász R., 1995. Nehézfém-szennyezések vizsgálata a Sajó-völgyben.
Miskolc, Zöld Akció Egyesület